Historia ogrodu botanicznego w Zabrzu
Miejski Ogród Botaniczny jest położony w śródmieściu Zabrza. Inicjatorem i projektantem Ogrodu w Zabrzu był pochodzący z Halle dyplomowany inspektor budownictwa ogrodniczego Fritz Berckling. Miejscem, które wybrano pod założenie ogrodu botanicznego był teren należący do jednej z dwóch cegielni miejskich, znajdującym się obok oddanego do użytku w 1933 roku wielkiego kompleksu sportowego ze stadionem piłkarskim. P założeniach miał to być wzorcowy ogród botaniczny niemieckiej części Górnego Śląska. Ogród zaprojektowano na planie nieregularnego czworoboku o powierzchni około 3 ha.
Po zakończeniu działań wojennych Ogród Botaniczny przejęły Plantacje Miejskie. Połowa drzewostanu była kompletnie zniszczona, a teren ogrodu zdewastowany. Odbudowa zniszczeń objęła głównie roślinność i szklarnie. Ogólny układ ogrodu pozostał w zasadzie niezmieniony. W latach 1947–1953 rozbudowano fragment terenu o powierzchni 2 ha oraz palmiarnię. W 1957 roku sporządzono pierwszy po II wojnie światowej wykaz roślin naczyniowych rosnących w ogrodzie. Na jego podstawie oznakowano drzewa i krzewy tabliczkami informującymi o nazwie łacińskiej i polskiej.
Od 1 lipca 1997 roku Miejski Ogród Botaniczny został wyodrębniony z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i usamodzielnił się jako zakład budżetowy z własnym statutem, a od 1 stycznia 2000 roku jest miejską jednostką budżetową. W chwili obecnej po pomiarach geodezyjnych, ogród ma kształt nieregularnego wieloboku i zajmuje powierzchnię ok. 6,5 ha
Układ przestrzenny ogrodu botanicznego w Zabrzu
Ogród botaniczny został podzielony na: część botaniczną, parkową, plac zabaw oraz tereny gospodarcze ze szklarniami i palmiarnią.
Część botaniczna nawiązuje do ogrodów w stylu francuskim. Kwatery są przedzielone żywopłotem a dominującym motywem jest regularność i geometryczne kształty. Zupełnie odmienną stylowo jest tzw. część parkowa, która podobnie jak ogrody angielskie ma założenia typu krajobrazowego. Obserwujemy tu odejście od geometrii na rzecz swobody i naturalnego krajobrazu. Styl tego miejsca podkreśla malowniczy staw otoczony wierzbami. Jest to miejsce idealne dla romantyków szukających cichych zakątków.

Plac zabaw dla dzieci znajduje się w środkowej części Ogrodu. Posiada piaskownicę i kilka urządzeń zabawowych (zjeżdżalnię, huśtawki, bujaczki), są także ławki i oryginalne fotele z pni drzew.

W rogu ulic Piłsudskiego i Botanicznej znajduje się sektor, w którym również można się dopatrzyć cech kompozycyjnych typu krajobrazowego. Są tu dwa stawy naturalne, oraz sztuczne oczko wodne z wyspą pośrodku. Oczko jest połączone strumykiem ze znajdującym się w pobliżu alpinarium. Jest to miejsce szczególnie ulubione przez młode pary, które chętnie robią sobie tutaj zdjęcia. Tuż obok znajdują się zabudowania gospodarcze z budynkiem administracyjnym oraz szklarnie W 2014-tym roku, w północnej części ogrodu powstał ogród wschodni nazwany „Ogrodem Pięciu Świec”. Sporo tam roślin pochodzących z Dalekiego Wschodu, szczególnie Japonii.
