Miejski ogród botaniczny Zabrze

Miejski Ogród Botaniczny Zabrze

by

Historia ogrodu botanicznego w Zabrzu

Miejski Ogród Botaniczny jest położony w śródmieściu Zabrza. Inicjatorem i projektantem Ogrodu w Zabrzu był pochodzący z Halle dyplomowany inspektor budownictwa ogrodniczego Fritz Berckling. Miejscem, które wybrano pod założenie ogrodu botanicznego był teren należący do jednej z dwóch cegielni miejskich, znajdującym się obok oddanego do użytku w 1933 roku wielkiego kompleksu sportowego ze stadionem piłkarskim. P założeniach miał to być wzorcowy ogród botaniczny niemieckiej części Górnego Śląska. Ogród zaprojektowano na planie nieregularnego czworoboku o powierzchni około 3 ha.

Po zakończeniu działań wojennych Ogród Botaniczny przejęły Plantacje Miejskie. Połowa drzewostanu była kompletnie zniszczona, a teren ogrodu zdewastowany. Odbudowa zniszczeń objęła głównie roślinność i szklarnie. Ogólny układ ogrodu pozostał w zasadzie niezmieniony. W latach 1947–1953 rozbudowano fragment terenu o powierzchni 2 ha oraz palmiarnię. W 1957 roku sporządzono pierwszy po II wojnie światowej wykaz roślin naczyniowych rosnących w ogrodzie. Na jego podstawie oznakowano drzewa i krzewy tabliczkami informującymi o nazwie łacińskiej i polskiej.

Od 1 lipca 1997 roku Miejski Ogród Botaniczny został wyodrębniony z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i usamodzielnił się jako zakład budżetowy z własnym statutem, a od 1 stycznia 2000 roku jest miejską jednostką budżetową. W chwili obecnej po pomiarach geodezyjnych, ogród ma kształt nieregularnego wieloboku i zajmuje powierzchnię ok. 6,5 ha

 

Układ przestrzenny ogrodu botanicznego w Zabrzu

Ogród botaniczny został podzielony na: część botaniczną, parkową, plac zabaw oraz tereny gospodarcze ze szklarniami i palmiarnią.

Część botaniczna  nawiązuje do ogrodów w stylu francuskim. Kwatery są przedzielone żywopłotem a dominującym motywem jest regularność i geometryczne kształty. Zupełnie odmienną stylowo  jest tzw. część parkowa, która podobnie jak ogrody angielskie ma założenia typu krajobrazowego. Obserwujemy tu odejście od geometrii na rzecz swobody i naturalnego krajobrazu. Styl tego miejsca podkreśla malowniczy staw otoczony wierzbami. Jest to miejsce idealne dla romantyków szukających cichych zakątków.

Ogród botaniczny Zabrze
Ogród botaniczny Zabrze

Plac zabaw dla dzieci znajduje się w środkowej części Ogrodu. Posiada piaskownicę i kilka urządzeń zabawowych (zjeżdżalnię, huśtawki, bujaczki), są także ławki i oryginalne fotele z pni drzew.

Plac zabaw w ogrodzie botanicznym Zabrze
Plac zabaw w ogrodzie botanicznym Zabrze

W rogu ulic Piłsudskiego i Botanicznej znajduje się sektor, w którym również można się dopatrzyć cech kompozycyjnych typu krajobrazowego. Są tu dwa stawy naturalne, oraz sztuczne oczko wodne z wyspą pośrodku. Oczko jest połączone strumykiem ze znajdującym się w pobliżu alpinarium. Jest to miejsce szczególnie ulubione przez młode pary, które chętnie robią sobie tutaj zdjęcia. Tuż obok znajdują się zabudowania gospodarcze z budynkiem administracyjnym oraz szklarnie W 2014-tym roku, w północnej części ogrodu powstał ogród wschodni nazwany „Ogrodem Pięciu Świec”. Sporo tam roślin pochodzących z Dalekiego Wschodu, szczególnie Japonii.

Wschodni ogród botaniczny Zabrze
Wschodni ogród botaniczny Zabrze
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *