Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

by
5 (100%) 3 votes

Dworzec Świebodzki – Kolejkowo

Miniatura Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Przed budynkiem odbywają się castingi do Mam Talent
Dworzec Świebodzki w Kolejkowie

Dworzec Świebodzki znajduje się w ścisłym centrum Wrocławia przy placu Orląt Lwowskich na Przedmieściu Świdnickim. Jest jednym z trzech najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu. Otwarty w 1843 roku i działał jako dworzec kolejkowy przez prawie 150 lat. Na jego terenie w 1967 roku były realizowane zdjęcia do filmu Jerzego Hasa, na podstawie Lalki Bolesława Prusa. Dziś na jego terenie mieści się największa makieta kolejowa w Polsce – Kolejkowo!

Jest to codzienne życie pomniejszone 25 razy, które można podziwiać na 335 metrach kwadratowych makiety. Odwiedzając miniaturowy świat, w tym wspaniałym późnoklasycystycznym obiekcie, zobaczyć można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, wcielimy się w leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów

Jaś i Małogosia

Miniatura sławnego tramwaju Jaś i Małgosia jadącego po torach w Kolejkowie.
Jaś i Małgosia – Kolejkowo

Jaś i Małgosia to tramwaj turystyczny, który spotkać można we Wrocławiu. Jest obiektem zabytkowym a jego nazwa nawiązuje do dwóch zabytkowych kamienic na wrocławskim rynku. Jest to ostatni, powojenny egzemplarz tramwaju, typu Berolina z 1901 roku.

Ze względu na wysokie koszty eksploatacji, tramwaj opuszcza zajezdnie bardzo rzadko, jednak na co dzień można go również znaleźć na Dworcu Świebodzkim, pomniejszonego 25 – krotnie w Kolejkowie!

Nasyp przy Bogusławskiego

Nasyp przy ulicy Bogusławskiego. Na zdjęciu przedstawione są liczne sklepy i lokale usługowe.
Nasyp przy Bogusławskiego w Kolejkowie

Jest to sześciuset metrowa estakada kolejowa ukończona w 1905 roku, na którą składa się sześć wiaduktów. Przez okolicznych mieszkańców często nazywany wrocławskim zagłębiem rozrywki.  Wszystko za sprawą licznych restauracji, pubów czy lokali usługowych 😉 Nasyp Bogusławskiego okalają dwie ulice – Bogusławskiego i nasypowa. O ile ta pierwsza jest przyjazna dla odwiedzających, tak ulica nasypowa może nieprzyjemnie zaskoczyć.

Miejsce, które wieczorami tętni życiem, wiąże się z tym, że bywa tam niebezpiecznie. Dlatego jeśli chcecie dobrze przyjrzeć się temu historycznemu miejscu – warto zajrzeć do Cudownego Świata w Miniaturze.

Wrocławski Szkieletor

Miniatura dawnego Szkieletora. Budynek od kilku lat nie istnieje już we Wrocławiu.
Wrocławski Szkieletor w Kolejkowie

Szkieletor to nieistniejąca już konstrukcja, zlokalizowana przy ulicy Kolejowej we Wrocławiu. Miał to być kompleks biur a dodatkowo  wielopoziomowy parking. Przez lata jednak nie doczekał realizacji tego planu a firma, która podjęła się tego przedsięwzięcia – w 2006 roku została sprzedana. Nowy właściciel nie kontynuował budowy a Szkieletor stał nieopodal targowiska przy ul. Zielińskiego przez 15 lat!

Ostatecznie budynek został wyburzony dopiero w 2017 roku, jednak do dziś jego historię można poznać i zobaczyć we wrocławskim Kolejkowie! 

Wrocławskie Kamienice

Wrocławskie Kamienice w miniaturze. Na placu odbywa się jarmark bożonarodzeniowy.
Wrocławskie kamienice w Kolejkowie

Każda z wrocławskich kamienic kryje za sobą historię. Są one częścią średniowiecznego placu targowego we Wrocławiu i jednego z największych rynków staromiejskich Europy. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem wśród turystów z całego świata!

Kamienica mieszcząca się pod adresem Rynek 1 powstała w 1907 roku. Jest to dobrze znany mieszkańcom Wrocławia dawny dom handlowy, zaprojektowany w duchu secesji przez Hermana Wahlicha. Budynek często zmieniał właścicieli a sam obiekt pełnił różne funkcję. Pod adresem Rynek 1 znaleźć można było sklepy, banki a nawet radio!

Ciekawym obiektem jest również kamienica Rynek 6, z charakterystycznym złotym słońcem na sklepieniu. Historia tego budynku wiąże się z licznymi wizytami królów oraz właścicielami, którzy zmieniali jego wystrój. Charakterystyczne złote słońce pojawiło się na kamienicy dopiero na początku XVII wieku.

Najbardziej znaną kamienicą na wrocławskim rynku jest ta pod siedmioma elektorami. Podczas wizyt królów ten budynek i dwa w jego najbliższym otoczeniu (pod złotym i błękitnym słońcem) zamieniały się w rezydencję dla królewskich gości.

Powierzchnia rynku, wokół którego rozlokowane są kamienice to prawie 4 ha, więc zobaczenie każdej z bliska wymaga bardzo dużo czasu. Jeśli więc chcecie zobaczyć wrocławskie kamienice i najważniejsze wydarzenia im towarzyszące – warto zajrzeć na Dworzec Świebodzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *