Pomysł na rodzinną zabawę – wykonaj kartonowy model Dworca Kolejkowo!

by
5 (100%) 3 votes

Rodzinna kwarantanna to czas sprzyjający rodzinnym aktywnościom w zaciszu czterech ścian. Aby pomóc Wam spędzić ten czas aktywnie, modelarze z Kolejkowa zaprojektowali dla Was kartonowy model budynku dworca z naszej wrocławskiej sali zabaw, który możecie wykonać samodzielnie przy pomocy materiałów i narzędzi dostępnych w Waszych domach.

Dworzec, o którym mowa w oryginale wygląda tak:

Czy jesteście gotowi stworzyć namiastkę Kolejkowa w Waszym domu? No to zaczynamy!

Co będzie potrzebne

Do wykonania naszego modelu potrzebne będą:

  1. Wydrukowane jednostronnie na kartkach A4 części. Możecie je wydrukować na zwykłej czarno białej drukarce. Plik PDF do wydruku pobierzecie klikając w ten link.
  2. Cienka tektura po jakimś opakowaniu lub brystol. Uwaga! Zalecamy brystol lub tekturę o grubości nie większej niż 1 mm. Zbyt gruba tektura może utrudnić składanie.
  3. Klej do papieru.
  4. Mocniejszy klej do montażu, np. uniwersalny klej Patex lub inny podobny. Alternatywnie sprawdzi się również cienka dwustronna taśma klejąca.
  5. Nożyczki i linijka (najlepiej o długości ok. 30 cm, ale z krótszą też sobie poradzicie).
  6. Nóż do masła lub deserowy (opcjonalnie).
  7. Kredki, flamastry lub pastele do pokolorowania części 🙂 Uwaga! Nie zalecamy farb wymagających wodnego rozcieńczania, ponieważ ich użycie spowodować może zbyt duże rozmoknięcie kartek.

Przygotowanie części

Prace rozpoczynamy od jednostronnego wydrukowania części budynku (plik PDF). Plik do wydruku został tak przygotowany, aby można go było wydrukować na zwykłych kartkach A4 na domowej drukarce.

Wydrukowane części należy następnie pokolorować. Możecie tu wzorować się oryginałem widocznym na zdjęciu powyżej lub spróbować wymyślić swoją wersję kolorystyczną, do czego zachęcamy!

Zwróćcie uwagę, że na trapezowe “listki” umieszczone wzdłuż niektórych krawędzi budynku. Tych elementów nie należy kolorować, ponieważ będą one pokryte klejem i za ich pomocą przymocujemy potem wszystkie części do siebie.

Następnie, pokolorowane części wytnijcie zgrubnie (nie przycinajcie jeszcze dokładnie części!) i przy pomocy kleju do papieru przyklejcie na tekturę lub brystol.

Poczekajcie, aż klej dobrze wyschnie, a następnie wytnijcie – tym razem dokładnie – każdą część.

Części budynku gotowe! Możemy przystąpić do kolejnego etapu – montażu.

Montaż budynku

Montaż naszego dworca zaczniemy od przygotowania linii zgięć. Jest to szczególnie ważny etap, gdy używacie grubszej tektury, która trudno się zagina. Odwróćcie każdą z części niepokolorowaną stroną do góry, a następnie przyłóżcie linijkę wzdłuż linii zgięcia i przeciągnijcie wzdłuż niej tępą częścią nożyczek, lub nożem do masła. Uważajcie, aby nie naciskać zbyt mocno! Czynność tą powtórzcie w każdym miejscu, gdzie konieczne będzie zagięcie “listka” mocującego lub samego elementu modelu.

Następnie, zegnijcie elementy wzdłuż stworzonej w ten sposób linii.

Tak przygotowane części gotowe są do sklejenia. Ułóżcie teraz podstawę na stole i rozpocznijcie montaż 4 głównych ścian modelu. Uwaga! Do montażu elementów użyjcie mocniejszego kleju montażowego lub taśmy dwustronnej.

Po przymocowaniu głównych ścian, przymocujcie główną połać dachu.

Następnie, uformujcie i przymocujcie dodatkowe ściany frontowe. Zanim to zrobicie możecie do nich przykleić takie elementy jak zegar, szyld czy ozdobny element podbitki. Ale spokojnie, jeśli to teraz pominiecie, będziecie mogli to również zrobić na końcu.

Możecie teraz przystąpić do montażu drugiej części dachu. W tym celu uformujcie listki mocujące i posmarujcie je klejem. Odczekajcie chwilę, aby klej lekko związał, a następnie przyłóżcie dach do ścian.

Następnie, przystępujemy do montażu lukarn. Każdą z ośmiu lukarn trzeba uformować, a następnie przykleić w specjalnie zaznaczonych na dachu miejscach.

Już prawie gotowe! Pozostało tylko skleić i przymocować kominy i voila! Model Dworca Kolejkowo gotowy 🙂

I jak Wam poszło? Jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń z budowy. Podzielcie się nimi w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *