Standardy Ochrony Małoletnich Kolejkowo SA

W celu zapewnienia bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla wszystkich zwiedzających, w tym dla dzieci i młodzieży w Kolejkowie SA wprowadzone zostają Standardy Ochrony Małoletnich, określające zasady postępowania każdego pracownika Kolejkowa, bez względu na formę zatrudnienia, a także współpracowników, stażystów, wolontariuszy (dalej łącznie zwani: „personelem”) w kontaktach z małoletnimi oraz zapewniające odpowiednią ochronę przed krzywdą lub zaniedbaniem.

I. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem Kolejkowa SA.

1. Bezpieczna rekrutacja personelu
1) Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do wykonywania działalności związanej z edukacją (zwani dalej: „personelem”), realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, Kolejkowo SA (zwane dalej: „Kolejkowem”) uzyskuje informacje, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw
przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
2) Osoba, o której mowa w punkcie 1 powyżej, przedkłada do Kolejkowa informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w Rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172,z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2024 poz. 113), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
3) Osoba, o której mowa w punkcie 1 powyżej, posiadająca obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, przedkłada do Kolejkowa informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
4) Osoba, o której mowa w punkcie 1 powyżej, jest zobowiązana do złożenia do Kolejkowa oświadczenia o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich Kolejkowa SA ), oraz jednocześnie przedkłada do Kolejkowa informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi. Jeżeli prawo państwa, o którym mowa wyżej, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa. W przypadku gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona wyżej wskazana informacja, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w punkcie 1 powyżej, składa do Kolejkowa oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w Rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie zdnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz, że nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z edukacją lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich Kolejkowo SA).
5) Oświadczenia, o których mowa w punkcie 4 powyżej, składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
6) Informacje, o których mowa w punkcie 1 powyżej i kolejnych, Kolejkowo utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z edukacją lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich.

2. Zasady bezpiecznej relacji personelu Kolejkowa z małoletnimi
1) Podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel Kolejkowa jest działanie dla dobra małoletniego i w jego interesie. Personel traktuje małoletniego z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie.
2) Znajomość i zobowiązanie się do przestrzegania zasad są potwierdzone podpisaniem odpowiedniego oświadczenia (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 do Standardów Ochrony Małoletnich Kolejkowo SA).
3) Personel Kolejkowa zobowiązany jest do przestrzegania praw dziecka i praw człowieka.
4) Personel Kolejkowa zobowiązany jest do równego traktowania wszystkich małoletnich, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy niepełnosprawności.
5) Personel Kolejkowa jest uwrażliwiony na przemoc rówieśniczą.
6) Personel Kolejkowa zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi. Jest cierpliwy, odnosi się do małoletniego z szacunkiem. Nie lekceważy, nie zawstydza, nie upokarza i nie obraża małoletniego.
7) Małoletni ma prawo do prywatności, odstąpienie od zasad poufności każdorazowo musi być uzasadnione, a małoletni o takim fakcie powinien być jak najszybciej poinformowany.
8) Personel Kolejkowa nie może utrwalać wizerunków małoletnich w celach prywatnych czy zawodowych, jeżeli opiekun małoletniego nie wyraził pisemnej zgody na takie działanie.
9) Odpowiedzialność za małoletnich podczas korzystania z oferty Kolejkowa ponoszą ich opiekunowie. Personel Kolejkowa nie pozostaje sam z małoletnimi podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych. W przypadku grup zorganizowanych powyżej 25 osób występuje konieczność obecności 2 opiekunów podczas przebywania na terenie Kolejkowa. W przypadku warsztatów dla uczestników indywidualnych zachodzi konieczność przebywania opiekuna w miejscu prowadzonych zajęć.
10) Personel Kolejkowa nie ma kontaktu z małoletnimi w zakresie czynności higienicznych.
11) W przypadku lekcji/warsztatów wymagających bezpośredniego kontaktu fizycznego z małoletnim personel Kolejkowa jest zobowiązane do przestrzegania szczególnych zasad, norm zachowań wobec małoletnich. Pracownicy unikają innego kontaktu fizycznego z małoletnim niż niezbędny.
12) W przypadku stwierdzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, personel Kolejkowa zobowiązany jest o poinformowaniu o zaistniałej sytuacji Koordynatora do spraw Standardów Ochrony Małoletnich.
13) Aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony, małoletni oraz ich opiekunowie są zobowiązani do przestrzegania zasad obowiązujących w Kolejkowie.

3. Zachowania niedozwolone wobec małoletnich
W komunikacji i kontaktach personelu Kolejkowa z małoletnimi zabrania się:
1) stosowania agresji i przemocy fizycznej oraz psychicznej wobec małoletnich;
2) naruszenia nietykalności osobistej małoletnich;
3) łamania praw dziecka i praw człowieka;
4) dyskryminacji ze względu na stan zdrowia, potrzeby rozwojowe i edukacyjne, możliwości psychofizyczne, płeć, orientację seksualną, pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne i światopogląd;
5) łamania prawa, ustalonych norm i zasad obowiązujących w Kolejkowie;
6) stosowania wypowiedzi naruszających godność osobistą;
7) wykorzystywania przewagi fizycznej i stosowanie gróźb;
8) obrażania, upokarzania, lekceważenia i zawstydzania małoletniego;
9) używania wulgaryzmów, obraźliwych gestów, niestosownych żartów, wypowiadania treści o zabarwieniu seksualnym;
10) nawiązywania relacji o charakterze seksualnym;
11) fotografowania, filmowania małoletnich i rozpowszechniania materiałów z przedstawiających wizerunek małoletnich bez pisemnej zgody ich opiekunów.

II. Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi. Zachowania niedozwolone.

1. Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi

1) Odpowiedzialność za małoletnich podczas korzystania z oferty Kolejkowa ponoszą ich opiekunowie.
2) W celu lepszej ochrony małoletni mają obowiązek przestrzegania zasad i norm obowiązujących w Kolejkowie oraz stosowania się do poleceń personelu.
3) Małoletni szanują prawo innych do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie, narodowość, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność. Nie naruszają praw innych, nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność.
4) Zachowanie i postępowanie małoletnich wobec siebie oraz innych osób nie narusza ich godności i wartości osobistej. Małoletni są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach przyjętych norm i wartości. Małoletni akceptują i szanują siebie nawzajem.
5) Kontakty między małoletnimi cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej, tj. używanie zwrotów grzecznościowych, uprzejmość, życzliwość, poprawny, wolny od wulgaryzmów język, kontrola swojego zachowania i emocji.
6) Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród małoletnich nigdy nie może być przez nich akceptowana lub usprawiedliwiona. Małoletni nie mają prawa stosować słownej, psychicznej czy fizycznej agresji i przemocy wobec innych.
7) Małoletni mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności, agresji, przemocy i wulgarności oraz informowania opiekunów lub personelu Kolejkowa o zaistniałej sytuacji.
8) W przypadku zachowań rażących, łamiących zasady i obowiązujące normy, personel Kolejkowa niezwłocznie informuje o tym fakcie jego opiekuna, zobowiązanego podjąć działania interwencyjne.

2. Zachowania niedozwolone miedzy małoletnimi
1) stosowanie agresji i przemocy fizycznej oraz psychicznej;
2) naruszenie nietykalności osobistej innej osoby;
3) stwarzanie niebezpiecznych sytuacji na terenie Kolejkowa;
4) nieuzasadnione, bez zgody opiekuna lub prowadzącego zajęcia opuszczanie miejsca, w którym realizowana jest oferta Kolejkowa;
5) niewłaściwe zachowania, niezgodne z obowiązującym regulaminem np. dotykanie eksponatów, niszczenie ekspozycji, bieganie, przeszkadzanie innym osobom korzystającym z oferty Kolejkowa;
6) rozprowadzanie i stosowanie środków odurzających;
7) niestosowne zachowanie się w odniesieniu do rówieśników, tj. wulgaryzmy, aroganckie, niegrzeczne zachowania, siłowe rozwiązywanie konfliktów, znęcanie się;
8) celowe niszczenie i nieszanowanie własności innych osób oraz własności Kolejkowa.
9) kradzieże, wyłudzenia;
10) niereagowanie na niewłaściwe zachowania innych;
11) fotografowanie, filmowanie i upublicznianie zdarzeń z udziałem innych bez ich zgody.

III. Wymogi uwzględniające sytuację dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
1. Małoletni z niepełnosprawnościami intelektualnymi utrudniającymi komunikację z personelem Kolejkowa pozostają pod stałym nadzorem opiekuna.
2. Personel Kolejkowa w kontakcie z małoletnimi z niepełnosprawnościami zachowuje cierpliwość, odnosi się do nich z szacunkiem.
3. Personel Kolejkowa uważnie wysłuchuje małoletniego i stara się udzielić odpowiedzi dostosowanej do jego sytuacji związanej z niepełnosprawnością.
4. Odpowiedzialność za małoletnich z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi podczas przebywania na terenie Kolejkowa ponoszą ich opiekunowie.
5. Personel Kolejkowa nie używa przewagi intelektualnej nad małoletnimi z niepełnosprawnościami, nie zawstydza, nie upokarza.
6. Personel Kolejkowa reaguje na wszelkie negatywne i agresywne zachowania w stosunku do małoletnich z niepełnosprawnościami ze strony ich rówieśników.

IV. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie.
1. Kolejkowo podczas wybranych zajęć oraz w przypadku niektórych wystaw umożliwia dostęp do treści edukacyjnych i informacyjnych za pomocą sieci Internet wyłącznie pod nadzorem prowadzącego zajęcia.
2. Korzystanie z multimediów, sieci Internet i programów użytkowych służy wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym.
3. W Kolejkowie część stanowisk multimedialnych posiada dodatkowe zabezpieczenia chroniące użytkownika przed dostępem do treści innych niż prezentowane.

V. Zakres kompetencji Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności.

1. Prezes Kolejkowa wyznacza Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich (zwanego dalej: „Koordynatorem”) odpowiedzialnego za:
1) monitorowanie realizacji i przestrzegania Standardów;
2) reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, zgodnie z procedurą opisaną w pkt. VI;
3) prowadzenia rejestru zgłoszeń i proponowanych zmian Standardów;
4) dokonywanie przeglądów i aktualizacji według potrzeb faktycznych i prawnych zapisów Standardów.

2. Koordynator informuje personel Kolejkowa o standardach ochrony i procedurach postępowania w zakresie krzywdzenia i działania na szkodę zdrowia, życia i rozwoju młodego człowieka. Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią Standardów Ochrony Małoletnich i zobowiązaniu się do ich przestrzegania, stanowiące załącznik nr 3 do Standardów Ochrony Małoletnich. Oświadczenie pracownika, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym przechowuje się w jego aktach osobowych. Oświadczenie personelu nie będącego pracownikami załącza się do umowy cywilno-prawnej.
3. Co najmniej raz na dwa lata Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich dokonuje oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami, sporządzając wnioski z przeprowadzonej oceny w formie pisemnej.

VI. Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
1. W przypadku stwierdzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego należy natychmiast poinformować Koordynatora na adres poczty elektronicznej – biuro@kolejkowo.pl.
2. Koordynator w przypadku pozyskania informacji o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego dokonuje wszelkich ustaleń i uzupełnia kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 4 doStandardów Ochrony Małoletnich Kolejkowo SA a następnie przekazuje Prezesowi Kolejkowa celem podjęcia decyzji co do dalszego procedowania.
3. Wszyscy pracownicy Kolejkowa i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając przekazywanie informacji uprawnionym instytucjom ramach działań interwencyjnych.

VII. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.
Standardy ochrony małoletnich umieszcza się na stronie internetowej Kolejkowa oraz wywiesza w widocznych miejscach w obiektach, w których prowadzone są działania edukacyjne i inne umożliwiające realizację zainteresowań przez małoletnich, w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich, pozwalając tym samym rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim na zaznajomienie się z nimi i ich zastosowanie. Wersja skrócona zawiera łatwe do zrozumienia informacje o tym, jak Kolejkowo dba o bezpieczeństwo małoletnich oraz gdzie można znaleźć poradę czy pomoc wraz z wykazem odpowiednich numerów telefonów zaufania

Pliki do pobrania:

Zobacz również:

1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12