Atrakcje na Śląsku
Gliwice
Jak spędzić czas wolny na Śląsku?

Najciekawsze atrakcje w Gliwicach, czyli top 10 ciekawych miejsc, które musisz zobaczyć!

Gliwice, jedno z największych miast Śląska. Pomimo, że kojarzy się z przemysłem, miasto ma wiele ciekawych atrakcji do zaoferowania. Każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie - dzieci, dorośli, pasjonaci muzeów, jak i miłośnicy aktywnego spędzania czasu.

Różnorodność kulturowa Śląska zainspirowała twórców Kolejkowa do stworzenia miniaturowego świata, który w jednym miejscu będzie zbierał jego najcenniejsze elementy. Kolejkowo to największa w Polsce i jedna z największych na świecie makiet kolejowych. To codziennie życie, które toczy się w maleńkiej cywilizacji. Jeżdżące auta, tramwaje, pociągi, a nawet prawdziwe zjawiska pogodowe! Znajdziecie tutaj również miniaturowe Gliwice, a w nich Ratusz i Rynek. Odwiedzenie Kolejkowa pozwoli z większą łatwością zaplanować dalsze zwiedzanie. Oglądając ogromną makietę, zaobserwujecie ciekawe detale i miejsca na Śląsku. 

Przed Wami 10 atrakcji, które warto zobaczyć, będąc w Gliwicach i połączycie je ze zwiedzaniem Kolejkowa.

1. Ratusz i rynek
2. Zamek Piastowski
3. Palmiarnia
4. Park im. Fryderyka Chopina
5. Willa Caro
6. Radiostacja
7. Wieża kościoła Wszystkich Świętych
8. Muzeum Odlewnictwa Artystycznego
9. Wystawa Budowli z klocków LEGO
10. Funzeum

1. Ratusz i rynek

Zbudowany na planie kwadratu, a jego centralnym punktem jest klasycystyczny budynek Ratusza. Okalają go z każdej strony leciwe kamienice. Wewnątrz odbywają się posiedzenia Rady Miasta, a na parterze znajduje się restauracja. W jej piwnicach możecie zobaczyć pozostałości po starym ratuszu z XIII wieku. Podczas przechadzki Gliwickimi podcieniami, zwróćcie uwagę na kamienicę numer 25, w której niegdyś mieszkał Oscar Troplowitz - twórca znanego kremu Nivea i pasty do zębów w tubce.

2. Zamek Piastowski

Został wzniesiony w XIV wieku i przez wieki pełnił różne funkcje, począwszy od obronnej, poprzez siedzibę książęcą, aż po więzienie. Bryła zamku była kilkakrotnie przebudowana, zachowały się jednak elementy gotyckie i renesansowe. Wewnątrz zamku można podziwiać m.in. izbę rycerską, kaplicę oraz wiele eksponatów związanych z historią Gliwic i Górnego Śląska. Zamek Piastowski jest ważną atrakcją kulturową i turystyczną, przyciągającą zwiedzających swoją bogatą historią i malowniczym położeniem w otoczeniu parku miejskiego.

3. Palmiarnia

Nazywana zielonymi płucami miasta, Gliwicka Palmiarnia swoje początki miała w 1880 roku. Chociaż początkowo było to tylko kilka pawilonów, palmiarnia rozrastała się o nowe gatunki roślin. Chociaż los nie był dla niej łaskawy i została prawie doszczętnie zniszczona podczas wojny, udało się uratować ten piękny obiekt. Obecnie Palmiarnia to około 2000 metrów kwadratowych powierzchni, podzielonej na 5 pawilonów z roślinnością z całego świata. Dzięki konstrukcji o wysokości aż 22 metrów, możecie tam podziwiać palmy, które od 1924 roku nieprzerwanie rosną w Gliwickiej Palmiarni. To idealna oaza dla miłośników botaniki.

4. Park im. Fryderyka Chopina

Po wizycie w Palmiarni najlepiej udać się na spacer po Parku im. Chopina, w którym jest ona zbudowana. Park leży w samym centrum miasta i jest miejscem, do którego najlepiej uciec od miejskiego zgiełku. Założenie parkowe obejmuje 6 hektarów terenu i oferuje spokojne alejki do spacerów, place zabaw dla dzieci, urokliwe stawy i liczne ławki. Centralnym punktem parku jest pomnik Fryderyka Chopina, nadający miejscu artystycznego charakteru. Park im. Chopina to nie tylko oaza zieleni, lecz także miejsce kulturalnych wydarzeń, jak koncerty czy festyny, przyciągając lokalną społeczność i turystów.

5. Willa Caro

Willa Caro w Gliwicach to historyczna rezydencja przemysłowca Oscara Caro, zbudowana w stylu neorenesansowym pod koniec XIX wieku. Otoczona malowniczym ogrodem, willa emanuje elegancją i bogactwem architektonicznych detali. Willa Caro stanowi unikatowy punkt na mapie Gliwic, obecnie pełni funkcję muzeum. Ekspozycja dzieli się na dwie części - etnograficzną oraz sztuki i rzemiosła artystycznego. Ciekawą atrakcją są również eksponaty takie jak zdjęcia, pamiątki, meble, porcelana czy biżuteria należąca do mieszkańców Górnego Śląska z przełomu XVIII i XIX wieku.

Gliwicka Radiostacja w Kolejkowie.
1/4 Gliwicka Radiostacja w Kolejkowie.
Radiostacja w Gliwicach to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania.
2/4 Radiostacja w Gliwicach to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania.
Zdjęcie przedstawia Rynek w Gliwicach w miniaturze na wystawie Kolejkowo Gliwice
W Kolejkowie zobaczysz najważniejsze lokalizację na całym Śląsku.
3/4 W Kolejkowie zobaczysz najważniejsze lokalizację na całym Śląsku.
Będąc w Gliwicach koniecznie wybierz się na Rynek.
4/4 Będąc w Gliwicach koniecznie wybierz się na Rynek.

6. Radiostacja

Radiostacja Gliwice, znana także jako Radiostacja im. Augusta hr. Strawińskiego, to monumentalne dzieło architektury przemysłowej i jedno z najważniejszych miejsc historii radiokomunikacji. Ta potężna konstrukcja w stylu modernistycznym z drewnianymi wieżami antenowymi, została zbudowana w latach 1933-1935. Charakterystyczne wieże mają aż 111 metrów wysokości. Radiostacja była używana do przekazu radiowego, jednakże w 1939 roku, stała się miejscem symbolicznego wydarzenia, kiedy Niemcy przeprowadzili fałszywą operację, symulującą atak Polski, co zapoczątkowało II wojnę światową. Dzisiaj Radiostacja Gliwice to nie tylko obiekt historyczny, ale także centrum edukacji i kultury, przyciągające zwiedzających unikalną architekturą i fascynującą historią.

7. Wieża Kościoła Wszystkich Świętych

Wieża kościoła Wszystkich Świętych w Gliwicach wznosi się majestatycznie nad miastem, stanowiąc ikoniczną część jego panoramy. Zbudowany w stylu neogotyckim kościół, pochodzi z XIX wieku i charakteryzuje się imponującą wysokością. Wysokość wieży szacowana jest na 63 metry, a z jej szczytu rozciąga się malowniczy widok na okolicę. Wnętrze wieży skrywa dzwony, których dźwięk rozbrzmiewa w miasteczku od pokoleń, dodając uroku temu historycznemu miejscu. Wyjątkową atrakcją od listopada jest możliwość odwiedzania wieży oraz kościoła również po zmroku - podczas nocnego zwiedzania.

8. Muzeum Odlewnictwa Artystycznego

Muzeum Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach to fascynujące miejsce, przenoszące odwiedzających w świat unikalnej sztuki. Zlokalizowane w dawnej hali odlewniczej, muzeum prezentuje bogactwo tradycji i nowoczesności w odlewnictwie. Eksponaty obejmują artystyczne odlewy, modele i narzędzia, ukazując kunszt rzemieślników i artystów. Zwiedzający mogą uczestniczyć w różnorodnych atrakcjach - na przykład w interaktywnych warsztatach, zgłębiając tajniki tego niezwykłego rzemiosła. Muzeum stanowi hołd dla dziedzictwa przemysłowego regionu, ukazując proces tworzenia metalowych dzieł sztuki, a jednocześnie inspirując do odkrywania piękna i techniki zaangażowanych w odlewnictwo artystyczne.

9. Wystawa Budowli z klocków LEGO

Międzynarodowa Wystawa Budowli z Klocków LEGO w Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach to magiczne doświadczenie dla miłośników tych kultowych klocków. Ekspozycja prezentuje niezliczone konstrukcje, od monumentalnych budynków, jak wieże World Trade Center, po wizerunki postaci ze świata filmu i literatury. Zadziwiająca precyzja i pomysłowość twórców przenoszą zwiedzających w fantastyczny świat sztuki z klocków. Wystawa nie tylko celebruje kreatywność, ale także inspiruje do własnych eksperymentów z legendarnym LEGO. To miejsce, gdzie każdy, bez względu na wiek, może odnaleźć urok w magicznym świecie zbudowanym z prostych, ale wyjątkowych klocków.

10. Funzeum

Funzeum w Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach to atrakcja pełna multisensorycznej edukacji i rozrywki dla całej rodziny. To miejsce, gdzie dzieci odkrywają naukę przez zabawę, angażując się w fascynujące eksperymenty i ciekawe zadania. Funzeum oferuje bogactwo interaktywnych stacji, które rozwijają ciekawość i kreatywność, a sama wystawa dzieli się na dwie części - wystawę światła i wystawę kolorów. Dzieci mogą badać zjawiska fizyczne, zgłębiać tajniki natury oraz rozwijać zdolności manualne. To miejsce nie tylko rozwija umiejętności poznawcze, ale również stawia na radość i przyjemność z nauki, tworząc inspirujące środowisko dla młodych odkrywców.

Jeśli planujecie odwiedzić Gliwice, koniecznie połączcie zwiedzanie tego urokliwego miasta z wizytą w Kolejkowie! W jednym miejscu zobaczycie cudowny miniaturowy Śląsk i poznacie najciekawsze obiekty dla całego województwa. Wyrusz w niezapomnianą podróż do miniaturowego Śląska, którego charakter i piękno zostały ukształtowane przez burzliwe dzieje i wieloletnie tradycje górnicze. 

Zaplanuj Waszą wizytę i kup bilety online

W kategorii
Atrakcje na ŚląskuGliwiceJak spędzić czas wolny na Śląsku?

Przeczytaj również:

Chłopiec i dziewczynka na wystawie Kolejkowo Gliwice Top 5 atrakcji na Śląsku

Śląsk to miejsce, które zaskakuje różnorodnością kulturową i pozwala zachwycić się industrialną historią. Co warto zobaczyć i gdzie wybrać się na Śląsku? Oto nasze 5 typów.

1/5
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gliwicach 2023 + Miasto z Piernika w Kolejkowie

Czy istnieje lepszy sposób aby poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia, niż wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym? Idealnymi miejscami, które zapewni unikalne doświadczenie świąteczne, będą Jarmark Bożonarodzeniowy w Gliwicach i wystawa "Miasto z Piernika" w Kolejkowie.

2/5
Najciekawsze atrakcje w Gliwicach, czyli top 10 ciekawych miejsc, które musisz zobaczyć!

Gliwice, jedno z największych miast Śląska. Pomimo, że kojarzy się z przemysłem, miasto ma wiele ciekawych atrakcji do zaoferowania. Każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie - dzieci, dorośli, pasjonaci muzeów, jak i miłośnicy aktywnego spędzania czasu.

3/5
Sposób na deszczowy dzień z dzieckiem w Gliwicach

Pogoda w tegoroczne wakacje bywa kapryśna. W deszczowe dni pojawia się problem co zrobić z dziećmi, które oczekują rozrywki a aura nie sprzyja zabawom na wolnym powietrzu. W takie dni warto zabrać swoje dzieci do Kolejkowa i razem spędzić miło czas.

4/5
Miasto z Piernika w Kolejkowie Gliwice

Otulone śniegiem i rozświetlone tysiącami lampek, wykonane w stu procentach z piernika. Największa na świecie tego rodzaju makieta otwarta już 3 grudnia 2019 roku w gliwickim Kolejkowie.

5/5

Kategorie

8
Wrocław

Atrakcja Kolejkowo mieści się w najwyższym budynku we Wrocławiu w Sky Tower na I piętrze, ekspozycja liczy 900 metrów kwadratowych. Zobaczyć na niej można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Ratusz oraz kamienice wrocławskiego rynku, hotel Monopol, Solpol, charakterystyczne bloki mieszkalne - Sedesowce, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, schronisko Szwajcarka.

5
Ratusz i rynek w Gliwicach – Kolejkowo Gliwice
Gliwice

Na makiecie stworzyliśmy miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wymyślili czegoś extra! Powstało miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”, znajdziecie tam saloon, szeryfa, Indian, braci Wright przy budowie pierwszego na świecie samolotu oraz miniaturę statku „Western River”, pływającego po Missisipi.

8
Atrakcje na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to wspaniałe miejsce by spędzić wolny czas! Bogate historycznie województwo o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów przed średniowiecza. To miejsce w którym ścierały się wpływy wielu kultur, zmieniali władcy a przede wszystkim toczyły się na nim liczne wojny. Na atrakcje turystyczne województwa.

5
Czas wolny na Dolnym Śląsku

W tegoroczne wakacje pogoda bywa kapryśna. Pojawia się przez to problem co zrobić z dziećmi, które oczekują rozrywki a aura nie sprzyja zabawom na wolnym powietrzu. W takie dni warto zabrać swoje pociechy do Kolejkowa i razem spędzić miło czas.

3
Fragment świątecznej wystawy w Kolejkowie. Renifery, sanie, elfki, Mikołaj, choinka.
Świąteczne zwyczaje

Święta to wspaniała okazja aby odwiedzić lokalne jarmarki i kiermasze, by zaopatrzyć się w lokalne specjały. To czas, który warto w sposób aktywny spędzić z najbliższymi. Dekoracje i wspaniałe produkty doceni podczas świąt cała rodzina, a udział w jarmarkach to wspaniała okazja by spędzić czas z bliskimi.

1
Warsztaty w Kolejkowie

Warsztaty w Kolejkowie to wspaniała zabawa i możliwość rozwijania pasji. Wszystko to w specjalnie przygotowanych modelarniach, pod okiem profesjonalistów w tej dziedzinie! Poznaj tajniki budowania miniaturowego świata i stwórz swój własny. Na każdego uczestnika czeka profesjonale stanowisko robocze, wyposażone w materiały i narzędzia światowych producentów!

2
Ciekawostki

Tak jak w życiu codziennym, tak i w Kolejkowie radość przeplata się z powagą. Autentyczne budowle czy najważniejsze momenty historii wzbogacone są szczyptą humoru.

3
Atrakcje na Śląsku

Śląsk to wspaniałe miejsce by spędzić wolny czas! Bogate historycznie województwo o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów przed średniowiecza. To miejsce w którym ścierały się wpływy wielu kultur, zmieniali władcy a przede wszystkim toczyły się na nim liczne wojny.

3
Jak spędzić czas wolny na Śląsku?

W tegoroczne wakacje pogoda bywa kapryśna. Pojawia się przez to problem co zrobić z dziećmi, które oczekują rozrywki a aura nie sprzyja zabawom na wolnym powietrzu. W takie dni warto zabrać swoje pociechy do Kolejkowa i razem spędzić miło czas.