Wrocławski Rynek – Kolejkowo
Atrakcje na Dolnym Śląsku
Czas wolny na Dolnym Śląsku
Wrocław

Najciekawsze atrakcje we Wrocławiu, czyli top 10 ciekawych miejsc, które musisz zobaczyć!

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, miasto tysiąca mostów, barwnych kamienic i wielu atrakcji czekających na turystów. Każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie - dzieci, dorośli, pasjonaci muzeów, jak i miłośnicy aktywnego spędzania czasu.

Wrocław To idealny cel podróży zarówno na wycieczkę jednodniową, jak i urlop. Czy w weekend we Wrocławiu można zobaczyć wszystkie najciekawsze atrakcje regionu? Tak! Wrocław i Dolny Śląsk zobaczycie w Kolejkowie w 25-krotnym pomniejszeniu.

Kolejkowo to największa w Polsce i jedna z największych na świecie makiet kolejowych. To codziennie życie, które toczy się w maleńkiej cywilizacji. Jeżdżące auta, tramwaje, pociągi, a nawet prawdziwe zjawiska pogodowe! Znajdziecie tutaj również miniaturowy Wrocław, a w nim Stary Ratusz i Rynek. Odwiedzenie Kolejkowa pozwoli z większą łatwością zaplanować dalsze zwiedzanie wielkiego miasta. Oglądając ogromną makietę, zaobserwujecie ciekawe detale i miejsca w stolicy Dolnego Śląska oraz całego regionu. Kolejkowo zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pozwala odkryć miniaturowy świat w zupełnie inny, fascynujący sposób. 

Przed Wami 10 atrakcji, które warto zobaczyć, będąc we Wrocławiu i połączyć ze zwiedzaniem Kolejkowa.

1. Wrocławski Rynek i Ratusz
2. Hala Stulecia
3. Zoo i Afrykarium
4. Ostrów Tumski
5. Most Pokutnic na katedrze Św. Marii Magdaleny
6. Panorama Racławicka
7. Uniwersytet Wrocławski 
8. Hydropolis 
9. Ogród Japoński
10.Centrum Historii Zajezdnia

1. Wrocławski Rynek i Ratusz

W sercu miasta zawsze znajduje się miejsce reprezentacyjne, takie jak okazały i zachwycający swoją architekturą Rynek Wrocławski. Ze wszystkich stron okalają go kolorowe kamienice, które również wyróżniają się swoimi, charakterystycznymi elementami. W centrum znajduje się Stary Ratusz, najstarszy i największy w Polsce. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych starówek w całym kraju i jedna z największych w Europie. Warto również odwiedzić rynek podczas świątecznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, kiedy zamienia się w iście baśniowe miasteczko.

2. Hala Stulecia 

Hala Stulecia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji i symboli Wrocławia. Została zaprojektowana na Wystawę Stulecia przez wizjonera Maksa Berga i otwarta w 1913 roku. Projekt Hali Stulecia był innowacyjny i wyprzedzał pomysłem swoje czasy. Innowacyjność tej budowli oraz jej wpływ na historię architektury Wrocławia i całego świata, sprawił, że umieszczona została na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z Halą Stulecia na tej liście pojawiły się sąsiadujące z nią budynki Pawilonu Czterech Kopuł, Pergoli z fonatnną oraz Wrocławska Iglica. Wewnątrz Hali Stulecia znajduje się muzeum, a po jego zwiedzeniu, czas umila pokaz multimedialnej fontanny przy Pergoli. To idealne miejsce na odpoczynek i relaks.

3. Zoo i Afrykarium

Wrocławskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Żyje w nim ponad tysiąc gatunków zwierząt, w tym gatunki zagrożone wyginięciem. Zobaczycie tutaj zwierzęta z różnych zakątków świata. Najnowszą atrakcją wrocławskiego Zoo jest Afrykarium - oceanarium oraz wybiegi w pełni poświęcone egzotycznej faunie afrykańskiej, od rafy koralowej z Morza Czerwonego po dziką dżunglę otaczającą rzekę Kongo.

4. Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Kiedyś był wyspą połączoną z resztą miasta wyłącznie mostami, ale w 1824 roku, po zasypaniu jednego dopływu Odry, stał się jego integralną częścią. Aby dostać się do tej pięknej dzielnicy, należy przejść przez most zwany Mostem Miłości. Nazwany został tak przez kłódki powieszone na nim przez zakochane pary, które miały symbolizować ich wieczną miłość. Najbardziej okazałą budowlą Ostrowa jest Archikatedra Św. Jana Chrzciciela. Z jej wieży rozpościera się widok na panoramę całego Wrocławia. Oprócz uroczych uliczek, pełnych ciekawych historii, ma tutaj miejsce jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja. Codziennie wieczorem przez Ostrów Tumski przechadza się Latarnik, który zapala wszystkie latarnie. Warto odwiedzić to klimatyczne miejsce, zarówno w dzień, jak i wieczorową porą.

Wrocławski Rynek uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce.
1/3 Wrocławski Rynek uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce.
Wrocławski Rynek – Kolejkowo
Wrocławski Rynek – Kolejkowo
2/3 Wrocławski Rynek – Kolejkowo
Ostrów Tumski to obowiązkowy punkt na mapie Wrocławia.
3/3 Ostrów Tumski to obowiązkowy punkt na mapie Wrocławia.

5. Most Pokutnic

Mieszczący się na katedrze Św. Marii Magdaleny Most Pokutnic, zwany również Mostkiem Czarownic, to tak naprawdę kładka łącząca dwie wieże katedry. Wiążą się z nim ciekawe legendy, a sam mostek jest unikalnym punktem widokowym. Zobaczycie stąd Rynek z Ratuszem, Ostrów Tumski, czy Most Rędziński. Na samym mostku czekają dwa Wrocławskie Krasnale - Tekla i Martynka, których historii powinniście posłuchać.

6. Panorama Racławicka

To wyjątkowe muzeum, które poświęca uwagę tylko jednemu dziełu sztuki. Panorama Racławicka to rotunda, w której znajduje się ogromny obraz wybitnych malarzy, między innymi Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dzieło o nazwie “Bitwa pod Racławicami” ukazuje zwycięski bój stoczony pod dowództwem Tadeusza Kościuszko. Obraz powstał ponad 200 lat temu i jest największym obrazem w Polsce - mierzy 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Koniecznie zobaczcie to na własne oczy!

7. Uniwersytet Wrocławski

Główny budynek Uniwersytetu Wrocławskiego pochodzi z lat 1728-1738 i jego barokowe wnętrze z pewnością zachwyci każdego miłośnika historii i architektury. Przed zabytkowym gmachem Uniwersytetu możemy zobaczyć Fontannę Szermierza, natomiast wnętrze budynku skrywa nadzwyczajnie piękne sale Oratorium Marianum oraz Aulę Leopoldina. Warto wybrać się również na znajdującą się w budynku Uniwersytety Wieżę Matematyczną, która pełniła kiedyś funkcję obserwatorium astronomicznego. Z tarasu na wieży możecie podziwiać widok na Wyspę Słodową i Stare Miasto.

8. Hydropolis

Hydropolis we Wrocławiu to innowacyjne centrum nauki, które przenosi odwiedzających w fascynującą podróż po tajemniczym świecie wody. Ta poświęcona wodzie atrakcja mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Hydropolis oferuje interaktywne wystawy, multimedialne prezentacje i eksponaty, umożliwiając zanurzenie się w bogactwo wodnych zjawisk. Zwiedzający mogą odkrywać tajemnice oceanów, zjawiska atmosferyczne, wpływ wody na życie na Ziemi i wiele innych aspektów wodnego świata.

9. Ogród Japoński

Ogród Japoński we Wrocławiu to urocze miejsce zlokalizowane w Parku Szczytnickim, otwarte w 1913 roku. Jest jednym z najstarszych ogrodów japońskich w Europie. W skład ogrodu wchodzą typowe elementy japońskiego ogrodnictwa, takie jak staw z rybami koi, liczne mostki, kamienne latarnie, pagody i bujna roślinność, w tym azalie i drzewa wiśniowe. Całość została zaprojektowana zgodnie z zasadami japońskiego ogrodnictwa. To idealne miejsce, aby uciec od miejskiego zgiełku i cieszyć się subtelnym pięknem japońskiej estetyki ogrodowej.

10. Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia to przestrzeń, w której prezentowane są innowacyjne wystawy z zakresu historii, projektów edukacyjnych oraz wydarzeń kulturalnych. Przybliżycie sobie tutaj historię powojennego Wrocławia i Dolnego Śląska. Wystawa poza tysiącami zdjęć, nagrań i unikatowych eksponatów, jest wzbogacona o elementy multimedialne oraz interaktywne. Muzeum jest również odpowiednim miejscem dla dzieci, które są angażowane w zwiedzanie w bardziej kreatywny sposób, chociażby zbierając pieczątki z różnych punktów wystawy.

Wrocław to obowiązkowy punkt na mapie Polski. Warto poznać jego zakamarki, które oczarowują turystów z całego świata. Koniecznie połączcie zwiedzanie tego urokliwego miasta z wizytą w Kolejkowie! To wspaniała atrakcja dla całej rodziny, która mieści się w samym sercu Wrocławia, w budynku Sky Tower na I piętrze. 

Zaplanuj Waszą wizytę i kup bilety online.

W kategorii
Atrakcje na Dolnym ŚląskuCzas wolny na Dolnym ŚląskuWrocław

Przeczytaj również:

„Powrót Gratis” Kolejami Dolnośląskimi!

W ramach współpracy z Kolejami Dolnośląskimi podróżując do Kolejkowa we Wrocławiu kupicie bilet jednorazowy „tam i powrót” w cenie biletu „tam”. Oferta obowiązuje w każdą sobotę oraz niedzielę!

1/6
Sedesowce, modernistyczne bloki we Wrocławiu nocą Top 10 atrakcji we Wrocławiu

Wrocław to niesamowite miejsce pełne atrakcji, które warto zobaczyć. Jeśli jednak planujecie wyjazd na weekend, by poznać stolice Dolnego Śląska, warto wybrać miejsca, które są najczęściej polecane przez turystów. Oferta turystyczna Wrocławia ma do zaoferowanie wiele ciekawych pozycji, poznajcie więc Top 10 atrakcji według Kolejkowa.

2/6
zdjęcie przedstawia trjkę dzieci oglądających z zaciekawieniem wystawę Kolejkowo we Wrocławiu Weekend Majowy we Wrocławiu. Top 5 atrakcji!

Weekend majowy to czas upragnionego odpoczynku. Jest to idealna okazja by w pełni wykorzystać urlop i wyjechać w celach rekreacyjnych. Wrocław to wspaniałe miejsce, w którym spędzisz miło czas, zarówno sam jak i z rodziną! Gdzie warto się wybrać, będąc w okolicach? Oto nasze pięć typów!

3/6
Pomysł na weekend z dzieckiem we Wrocławiu

Wrocław to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Miasto posiada bogatą ofertę noclegową, gastronomiczną oraz turystyczną. Można tutaj poznać i zasmakować różnych kultur i poznać wiele ciekawych lokalizacji. Jak zaplanować wspólny weekend z dziećmi? Oto nasz propozycja!

4/6
Sposób na deszczową pogodę z dzieckiem we Wrocławiu

W tegoroczne wakacje pogoda bywa kapryśna. Pojawia się przez to problem co zrobić z dziećmi, które oczekują rozrywki a aura nie sprzyja zabawom na wolnym powietrzu. W takie dni warto zabrać swoje pociechy do Kolejkowa i razem spędzić miło czas.

5/6
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu 2023 + Miasto z Piernika w Kolejkowie

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu co roku przyciąga setki tysięcy odwiedzających. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych jarmarków świątecznych w Europie.

6/6

Kategorie

9
Wrocław

Atrakcja Kolejkowo mieści się w najwyższym budynku we Wrocławiu w Sky Tower na I piętrze, ekspozycja liczy 900 metrów kwadratowych. Zobaczyć na niej można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Ratusz oraz kamienice wrocławskiego rynku, hotel Monopol, Solpol, charakterystyczne bloki mieszkalne - Sedesowce, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, schronisko Szwajcarka.

5
Ratusz i rynek w Gliwicach – Kolejkowo Gliwice
Gliwice

Na makiecie stworzyliśmy miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wymyślili czegoś extra! Powstało miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”, znajdziecie tam saloon, szeryfa, Indian, braci Wright przy budowie pierwszego na świecie samolotu oraz miniaturę statku „Western River”, pływającego po Missisipi.

9
Atrakcje na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to wspaniałe miejsce by spędzić wolny czas! Bogate historycznie województwo o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów przed średniowiecza. To miejsce w którym ścierały się wpływy wielu kultur, zmieniali władcy a przede wszystkim toczyły się na nim liczne wojny. Na atrakcje turystyczne województwa.

6
Czas wolny na Dolnym Śląsku

W tegoroczne wakacje pogoda bywa kapryśna. Pojawia się przez to problem co zrobić z dziećmi, które oczekują rozrywki a aura nie sprzyja zabawom na wolnym powietrzu. W takie dni warto zabrać swoje pociechy do Kolejkowa i razem spędzić miło czas.

3
Fragment świątecznej wystawy w Kolejkowie. Renifery, sanie, elfki, Mikołaj, choinka.
Świąteczne zwyczaje

Święta to wspaniała okazja aby odwiedzić lokalne jarmarki i kiermasze, by zaopatrzyć się w lokalne specjały. To czas, który warto w sposób aktywny spędzić z najbliższymi. Dekoracje i wspaniałe produkty doceni podczas świąt cała rodzina, a udział w jarmarkach to wspaniała okazja by spędzić czas z bliskimi.

1
Warsztaty w Kolejkowie

Warsztaty w Kolejkowie to wspaniała zabawa i możliwość rozwijania pasji. Wszystko to w specjalnie przygotowanych modelarniach, pod okiem profesjonalistów w tej dziedzinie! Poznaj tajniki budowania miniaturowego świata i stwórz swój własny. Na każdego uczestnika czeka profesjonale stanowisko robocze, wyposażone w materiały i narzędzia światowych producentów!

3
Ciekawostki

Tak jak w życiu codziennym, tak i w Kolejkowie radość przeplata się z powagą. Autentyczne budowle czy najważniejsze momenty historii wzbogacone są szczyptą humoru.

3
Atrakcje na Śląsku

Śląsk to wspaniałe miejsce by spędzić wolny czas! Bogate historycznie województwo o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów przed średniowiecza. To miejsce w którym ścierały się wpływy wielu kultur, zmieniali władcy a przede wszystkim toczyły się na nim liczne wojny.

3
Jak spędzić czas wolny na Śląsku?

W tegoroczne wakacje pogoda bywa kapryśna. Pojawia się przez to problem co zrobić z dziećmi, które oczekują rozrywki a aura nie sprzyja zabawom na wolnym powietrzu. W takie dni warto zabrać swoje pociechy do Kolejkowa i razem spędzić miło czas.