Atrakcje na Dolnym Śląsku
Ciekawostki
Czas wolny na Dolnym Śląsku
Warsztaty w Kolejkowie

Wyjątkowa atrakcja w sercu Karkonoszy! Kolejkowo Modelarnia

Modelarnia to serce Kolejkowa. Tutaj tworzymy elementy wystaw, które możesz oglądać we Wrocławiu i Gliwicach, a już niedługo w Warszawie i Gdańsku.

Lokalizacja w Jeleniej Górze to powrót do korzeni tradycji, która sięga 1966 roku. To właśnie w tym mieście, w sercu Karkonoszy, powstawały najsłynniejsze w Polsce modele lokomotyw parowych, elektrycznych i spalinowych, a także wagony osobowe, towarowe i urządzenia trakcyjne. Z Jeleniej Góry zarządzamy wszystkimi lokalizacjami Kolejkowa. Modelarnia ze ścieżką turystyczną, to jedyna tego typu atrakcja w Polsce. Już wkrótce wielkie otwarcie.

Skąd pomysł na modelarnie w Jeleniej Górze?

Modelarnia Kolejkowa w Jeleniej Górze to kontynuacja historii, właśnie tu powstają największe makiety w Polsce przedstawiające rzeczywistość w 25- krotnym pomniejszeniu.
To także centrum budowania makiet kolejowych. Dowiesz się tutaj, jak powstaje miniaturowy świat. Tradycja jeleniogórskiego modelarstwa sięga roku 1966 r. To właśnie wtedy w sercu Karkonoszy w warsztacie modelarskim, powstawały modele lokomotyw parowych, elektrycznych i spalinowych, a także wagony osobowe, towarowe i urządzenia trakcyjne. Albert Bieleninik stworzył i kierował przez wiele lat Warsztatami Modelarskimi Taboru Kolejowego w Jeleniej Górze. Następnie kierownictwo przejął Sławomir Turek - jeden z najzdolniejszych uczniów modelarni. Słynną w całej Polsce modelarnią, zainteresowało się Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ale zanim do tego doszło, to właśnie w Jeleniej Górze powstawały miniatury lokomotyw, parowozów, wagonów, drezyn oraz innych obiektów poruszających się na szynach - były to wierne repliki oryginałów, znanych z dwustuletniej historii kolei w kraju i na świecie. 

1/5
2/5
3/5
4/5
5/5

Jak będzie wyglądało zwiedzanie? 

Z myślą o Was powstaje  ścieżka edukacyjna, podczas której będzie można zapoznać się z procesem tworzenia makiet w Kolejkowie. Odwiedzając modelarnie poznasz tradycje modelarstwa jeleniogórskiego oraz historię Kolejkowa. Dowiesz się, na czym polega praca Modelarza w Kolejkowie i zgłębisz tajniki procesu twórczego od projektu, poprzez pracę rąk i nowoczesnych maszyn, aż po efekt końcowy - jakim są makiety.

Jak tworzy się budynek, ukształtowanie terenu, drzewo czy skały? Zobaczysz na żywo, na czym polega praca Modelarza i jakich narzędzi używa podczas swojej pracy. 


Gratka dla fanów modelarstwa 

Podczas zwiedzania ścieżki edukacyjnej, Przewodnik odpowie na pytania dotyczące procesu tworzenia figurek, scenek, a także innowacji w Kolejkowie, takich jak podłączenie elektroniki, wprawienie w ruch pojazdów czy uruchomienie na makiecie zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz czy burza.

Finałem zwiedzania ścieżki edukacyjnej Kolejkowa, będzie makieta z najważniejszymi zabytkami Jeleniej Góry: między innymi Ratusz, kamienice, Dworzec Główny oraz Brama Wojanowska. 
 

W kategorii
Atrakcje na Dolnym ŚląskuCiekawostkiCzas wolny na Dolnym ŚląskuWarsztaty w Kolejkowie

Przeczytaj również:

„Powrót Gratis” Kolejami Dolnośląskimi!

W ramach współpracy z Kolejami Dolnośląskimi podróżując do Kolejkowa we Wrocławiu kupicie bilet jednorazowy „tam i powrót” w cenie biletu „tam”. Oferta obowiązuje w każdą sobotę oraz niedzielę!

1/6
Sedesowce, modernistyczne bloki we Wrocławiu nocą Top 10 atrakcji we Wrocławiu

Wrocław to niesamowite miejsce pełne atrakcji, które warto zobaczyć. Jeśli jednak planujecie wyjazd na weekend, by poznać stolice Dolnego Śląska, warto wybrać miejsca, które są najczęściej polecane przez turystów. Oferta turystyczna Wrocławia ma do zaoferowanie wiele ciekawych pozycji, poznajcie więc Top 10 atrakcji według Kolejkowa.

2/6
zdjęcie przedstawia trjkę dzieci oglądających z zaciekawieniem wystawę Kolejkowo we Wrocławiu Weekend Majowy we Wrocławiu. Top 5 atrakcji!

Weekend majowy to czas upragnionego odpoczynku. Jest to idealna okazja by w pełni wykorzystać urlop i wyjechać w celach rekreacyjnych. Wrocław to wspaniałe miejsce, w którym spędzisz miło czas, zarówno sam jak i z rodziną! Gdzie warto się wybrać, będąc w okolicach? Oto nasze pięć typów!

3/6
Pomysł na weekend z dzieckiem we Wrocławiu

Wrocław to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Miasto posiada bogatą ofertę noclegową, gastronomiczną oraz turystyczną. Można tutaj poznać i zasmakować różnych kultur i poznać wiele ciekawych lokalizacji. Jak zaplanować wspólny weekend z dziećmi? Oto nasz propozycja!

4/6
Sposób na deszczową pogodę z dzieckiem we Wrocławiu

W tegoroczne wakacje pogoda bywa kapryśna. Pojawia się przez to problem co zrobić z dziećmi, które oczekują rozrywki a aura nie sprzyja zabawom na wolnym powietrzu. W takie dni warto zabrać swoje pociechy do Kolejkowa i razem spędzić miło czas.

5/6
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu 2023 + Miasto z Piernika w Kolejkowie

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu co roku przyciąga setki tysięcy odwiedzających. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych jarmarków świątecznych w Europie.

6/6

Kategorie

9
Wrocław

Atrakcja Kolejkowo mieści się w najwyższym budynku we Wrocławiu w Sky Tower na I piętrze, ekspozycja liczy 900 metrów kwadratowych. Zobaczyć na niej można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Ratusz oraz kamienice wrocławskiego rynku, hotel Monopol, Solpol, charakterystyczne bloki mieszkalne - Sedesowce, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, schronisko Szwajcarka.

5
Ratusz i rynek w Gliwicach – Kolejkowo Gliwice
Gliwice

Na makiecie stworzyliśmy miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wymyślili czegoś extra! Powstało miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”, znajdziecie tam saloon, szeryfa, Indian, braci Wright przy budowie pierwszego na świecie samolotu oraz miniaturę statku „Western River”, pływającego po Missisipi.

9
Atrakcje na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to wspaniałe miejsce by spędzić wolny czas! Bogate historycznie województwo o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów przed średniowiecza. To miejsce w którym ścierały się wpływy wielu kultur, zmieniali władcy a przede wszystkim toczyły się na nim liczne wojny. Na atrakcje turystyczne województwa.

6
Czas wolny na Dolnym Śląsku

W tegoroczne wakacje pogoda bywa kapryśna. Pojawia się przez to problem co zrobić z dziećmi, które oczekują rozrywki a aura nie sprzyja zabawom na wolnym powietrzu. W takie dni warto zabrać swoje pociechy do Kolejkowa i razem spędzić miło czas.

3
Fragment świątecznej wystawy w Kolejkowie. Renifery, sanie, elfki, Mikołaj, choinka.
Świąteczne zwyczaje

Święta to wspaniała okazja aby odwiedzić lokalne jarmarki i kiermasze, by zaopatrzyć się w lokalne specjały. To czas, który warto w sposób aktywny spędzić z najbliższymi. Dekoracje i wspaniałe produkty doceni podczas świąt cała rodzina, a udział w jarmarkach to wspaniała okazja by spędzić czas z bliskimi.

1
Warsztaty w Kolejkowie

Warsztaty w Kolejkowie to wspaniała zabawa i możliwość rozwijania pasji. Wszystko to w specjalnie przygotowanych modelarniach, pod okiem profesjonalistów w tej dziedzinie! Poznaj tajniki budowania miniaturowego świata i stwórz swój własny. Na każdego uczestnika czeka profesjonale stanowisko robocze, wyposażone w materiały i narzędzia światowych producentów!

3
Ciekawostki

Tak jak w życiu codziennym, tak i w Kolejkowie radość przeplata się z powagą. Autentyczne budowle czy najważniejsze momenty historii wzbogacone są szczyptą humoru.

3
Atrakcje na Śląsku

Śląsk to wspaniałe miejsce by spędzić wolny czas! Bogate historycznie województwo o którym pierwsze wzmianki pochodzą z czasów przed średniowiecza. To miejsce w którym ścierały się wpływy wielu kultur, zmieniali władcy a przede wszystkim toczyły się na nim liczne wojny.

3
Jak spędzić czas wolny na Śląsku?

W tegoroczne wakacje pogoda bywa kapryśna. Pojawia się przez to problem co zrobić z dziećmi, które oczekują rozrywki a aura nie sprzyja zabawom na wolnym powietrzu. W takie dni warto zabrać swoje pociechy do Kolejkowa i razem spędzić miło czas.